es inscripcionOnline

Tercera Divisió 20-21 (Subgrup 5A). FC VILAFRANCA - UE CASTELLDEFELS: 2-1. Cruel desenllaç per a un molt bon Castelldefels

 

La UE Castelldefels ha encaixat aquesta tarda a Vilafranca la seva 6a derrota de la temporada, segurament la més cruel i injusta, en la visita efectuada a casa del momentani líder de la competició. Tot i que els grocs han realitzat un notable encontre, igualant el matiner 1-0 penedesenc, un gol a la sortida d'un córner, a manca de 9', ha deixat els 3 punts a casa.

Imatges: Piero Álvarez


El Vilafranca s'avança al marcador. Gran reacció d'un Castelldefels que acaba molt bé el primer temps

Després de gairebé dos anys anys sense passar pel Municipal de Vilafranca la UE Castelldefels hi ha efectuat avui la seva 9a visita en partit corresponent a la 3a Divisió, perdent-hi per tercer cop. Miki Carrillo ha presentat dues novetats a l'onze en relació al duel del passat diumenge contra l'Europa, caient-ne Alan -lesionat d'última hora- i Kike Ramírez en detriment de Fabregat i Pedro Bilbao. De fet la baixa d'Alan no estava prevista, però el defensor d'El Papiol ha sentit molèsties musculars en ple escalfament i s'ha vist obligat a deixar el seu lloc a Cristian Fabregat.

Superat aquest contratemps inesperat, el matx ha començat un pèl travat, duent la iniciativa un Vilafranca que, sense fer grans coses, sí que s'ha apropat més a l'àrea rival, tant en combinació com a pilota aturada. Pasqui (5') -xut a l'exterior de la xarxa, amb poc angle, part esquerra-, ha estat el primer en provar fortuna vers la porteria d'un Castelldefels que era plenament conscient que havia de treballar el partit 'a foc lent' donat el potencial i el gran estat de forma del contrincant que tenia al davant. Tanmateix també calia generar igualment algun 'ui', i aquest ha arribat al 13', quan una bona combinació entre Pedro Bilbao i Fran Orellana, a la frontal, ha acabat amb el gavanenc perfilat per a buscar porta, però malauradament ha trigat massa a l'hora de xutar, permetent la defensa local d'intervenir de manera providencial en el moment en què s'ha decidit a fer-ho. 

2021 03 14 VILFRANCA AVANCE 6

Així les coses, i en ple equilibri, ha arribat l'1-0. Corria el 17' quan una falta servida des de la part dreta, molt lluny de l'àrea, per Oribe, ha estat refusada de manera poc concloent per la nostra reraguarda. La bimba solta ha caigut a peus de Toni Cunill, qui tot i no encertar en el colpeig, li ha deixat una oportuna passada de cara a Mejía, qui de primeres, i amb un molt bon xut ras, ha superat Yamandú. Primer assaig entre pals, primer gol. Els nostres, com és lògic, han acusat el 'cop' en els 10' posteriors, tram en què el Vilafranca ha insistit per l'ala esquerra, amb un parell d'aparicions inquietants d'Eric Via i Sergi Escofet, però a poc a poc i amb bona lletra el nostre equip s'ha refet, i de quina manera.

Als volts de la mitja hora el Castelldefels ha donat un pas endavant, i de la mà de Vives, qui avui ha ofert una de les seves millors versions del curs, ha buscat sense embuts l'àrea vilafranquina, aculant cada cop més els d'Iván Moreno i trepitjant les rodalies quadribarrades amb creixent perill. Juanito (36') -en incorporació des de banda esquerra- no ha pogut xutar amb precisió després d'una bona trena col.lectiva,  però ha estat Fabregat (38') qui veritablement ha tingut l'empat a tocar. Després d'una recuperació en camp rival, l'avui lateral dret s'ha plantat amb determinació fins a la frontal, etzibant des d'allà un potent xut que ha xiulat el pal dret de Toni Casamayor -fins i tot diríem que l'ha tocat per 'fora'-. Ha estat l'opció més clara d'un epíleg de primer acte d'esperançador nivell de joc per part del Castelldefels, quelcom que ens feia ser optimistes de cara a la represa. Al descans, però, 1-0. 


Joel Cañaveras empata aviat i el Castelldefels domina. L'1-2 no arriba i els locals sentencien a la sortida d'un córner

Superada la pausa la 'consigna' que havia de regir l'actuació del nostre equip als segons 45' era la de mantenir el bon tó amb què havia acabat l'acte precedent, i així ha estat. Els compassos inicials de la represa han tingut ritme i intensitat, i així, i posant el colofó a un tram de creixent pressió blava (hem vestit la segona equipació), ha arribat l'1-1. Al 55', un córner servit  des de l'esquerra per Vives ha estat rematat de forma imponent, de cap, al fons de la xarxa, per Joel Cañaveras. Primer gol del barceloní amb la samarreta groga. Es feia justícia.

La igualada ens ha atorgat la dosi 'extra' de confiança que necessitàvem, i de fet, entre el 60 i el 80' no només podem dir que els nostres han dominat, sinó que, tal i com ha reconegut en la roda de premsa posterior el mateix tècnic local, Iván Moreno, hem assistit a una estona llarga d'evident superioritat UEC davant un Vilafranca amb dubtes i incòmode sense pilota.Amb Vives com a 'mestre de cerimònia' el Castelldefels se sentia fort, generant tot un estol d'arribades a l'àrea rival prou ambicioses, destacant entre elles un parell de xuts de Vives (61' i 70'), el primer per sobre del travesser i el segon atrapat per Toni Casamayor en una contra teixida per Fran Orellana i Kike Ramírez, un intent de Guillem Hernández (63') a passada de l'omnipresent Vives i un bon grapat d'accions a pilota aturada no reeixides però que evidenciaven que el partit s'estava jugant molt més en camp vilafranquí que no pas en el castelldefelenc. De fet, el Vilafranca  fins al 2-1, només ha generat una acció ofensiva ressenyable, en les botes de Víctor Oribe, qui amb una sorprenent volea llunyana ha enviat la bimba lleugerament per sobre de la porteria de Yamandú (69').

2021 03 14 VILFRANCA AVANCE 7

Tanmateix, quan es diu que el futbol són 'dinàmiques' no és perquè sí. En la recta final del duel d'avui ho hem viscut amb 'cruesa'. Després d'un córner que ha acabat en gol castelldefelenc -prèviament anul.lat per mà de Guillem Hernández (80')-, el Vilafranca ha trobat el 2-1. Un servei de cantonada executat des de l'esquerra per Oribe ha estat rematat de volea per Dani Sánchez, qui aprofitant un clar desajust en el marcatge, i amb el típic i tòpic 'gol de l'ex', tirava per terra tota la interessant feina feta pel nostre equip. Les acaballes han estat intenses i emocionants, el Castelldefels hi ha anat amb tot i ha cercat el 2-2 fins al final, amb coratge i determinació, rebel.lant-se a la seva sort, però no ha estat possible materialitzar-lo i només Pol Via (90') -gran intervenció de Yamandú en ú contra ú- ha pogut alterar el resultat abans que Gómez Meneses indiqués la conclusió del matx.

En resum, 2-1 i càstig cruel per a un Castelldefels que avui, qualitativament, ha realitzat un dels seus millors partits del que portem de temporada. Tanmateix, toca aixecar-se amb una idea clara. I és que, malgrat tot, les matemàtiques no enganyen: si el nostre equip guanya els dos partits que li resten acabarà entre els 6 primers, objectiu inicial de la temporada. Per tant,  arrenquem l'#Objectiu6punts

 


FITXA TÈCNICA

Municipal de Vilafranca del Penedès

FC VILAFRANCA: Toni Casamayor; Fran Illescas (Dani Sánchez, 77'), Toni Cunill, Max Bernard, Eric Via, Gerard Boira, David López (Rusi, 77'), Víctor Oribe (Bioqué, 87'), Mejía, Sergi Escofet i Pasqui (Pol Via, 71')

UE CASTELLDEFELS: Yamandú; Fabregat, Marimon, Joel Cañaveras, Juanito (Josa, 87'), Joel Coch (Ferreira, 82'), Guillem Hernández (Guille Marín, 82'), Vives, Pedro Bilbao (Kike Ramírez, 63'), Aitor Serrano i Fran Orellana

Àrbitre: GÓMEZ MENESES;  TG: David López // Vives, Fabregat

Gols: 1-0: MEJÍA (17'); 1-1: JOEL  CAÑAVERAS (55'); 2-1: DANI SÁNCHEZ (81')

Visto 764 veces Modificado por última vez en Domingo, 14 Marzo 2021 09:36