es inscripcionOnline

Tercera #RFEF 22-23 (Grup 5). UE TONA - UE CASTELLDEFELS: 2-1. Lluita infructuosa

 

Tercera derrota consecutiva de la UE Castelldefels, que ahir al migdia va cedir als minuts finals en la visita efectuada al Municipal de Tona. Tot i que Eslava va avançar els grocs -ahir de blau-, un gol quadribarrat al límit del descans i un segon a pocs minuts per a la conclusió van deixar els tres punts a casa.

Imatges: Àlex Rodríguez (UE Tona)

 

Magnífic inici castelldefelenc. Eslava marca el 0-1. Setge final tonenc fins a trobar l'empat en la darrera acció

L'estrena de la UE Castelldefels al Municipal de Tona en partit oficial (i de qualsevol mena ja que el nostre equip mai havia visitat les coquetes instal.lacions tonenques) es va saldar amb derrota, sense poder trencar doncs la ja llarga sèrie sense triomfs a la comarca d'Osona, on no hi sumem de 3 en 3, en matx de Tercera, des del gener del 2014. 

Miki Carrillo va presentar sobre la gespa natural de Tona dues novetats en relació a l'onze que havia format d'entrada contra el Sant Andreu als Canyars, caient-ne el sancionat Álex Alba i el lesionat Padilla en detriment de Sergi Barjuan i Pablo Franco. I val a dir que l'inici de partit va ser prou bó i esperançador pels nostres interessos. Tot plegat va començar a bon ritme, amb intensitat i dos equips decidits a buscar la porteria contrària, tot apostant per un joc força vertical i directe, amb un Tona un pèl més dominador de la 'possessió' i un Castelldefels amb la idea clara de desplegar-se en transició un cop recuperés la bimba. Així, i després d'un parell d'avisos a totes dues árees en una contra amb centrada final de Fran Orellana -part dreta- atrapada per Blanquera (5') en l'amfitriona, i una ràpida sortida d'Antonell als peus d'Ale Gaitán després de combinar amb Adrià Casanova (6') en la castelldefelenca, va ser el nostre equip el que es va fer amb les 'regnes'.

TONAUEC4

Entre el 10' i el 20' les recuperacions blaves van ser constants davant un rival imprecís i que no era capaç de trobar els espais desitjats en el ben estructurat entramat defensiu castelldefelenc, i això va permetre els nostres generar diverses accions de contracop, cada cop més perilloses, que sempre o gairebé sempre van portar la signatura de la parella Fran Orellana-Eslava, molt activa en aquell tram. De fet, Eslava (12') i Fran Orellana (16') van assajar sengles xuts que no van inquietar Blanquera però que denotaven que el nostre equip feia mal un cop superava la divisòria, i aquestes positives senacions es van plasmar en gol ben aviat. Concretament al 18', quan després d'una llarga acció atacant, que la defensa osonenca no va gestionar especialment bé, Eslava, llest, es fa amb una pilota a la part dreta de l'àrea, executa un gran retall amb la dreta i la clava al pal llarg amb l'esquerra, amb una bimba que va besar la xarxa després de tocar la base de la fusta, 9è gol del curs d'en Javi.

Aquest gol va fer mal en un Tona cada cop més incòmode, i de fet en els 5' posteriors el Castelldefels va rondar per dos cops el 0-2, en tots dos casos mitjançant Pablo Franco. En el primer (21') gairebé aprofita una indecisió tonenca en zona de sortida de pilota per a sorprendre Blanquera amb un xut col.locat, ben llegit pel porter, i en l segon (25'), després d'una ràpida combinació entre Fran Orellana i Pedrol va veure com una providencial acció defensiva 'in extremis' impedia la seva rematada quan ja encarava, sol pel bell mig de l'atac, la porteria local. Superada la mitja hora el matx semblava  força controlat pel nostre equip davant un Tona que s'havia anat diluint amb el pas dels minuts, però de manera força inesperada el matx va 'girar com un mitjó'. Arran d'una primera ocasió, bastant clara, generada per Nil Salarich i amb rematada final a les mans d'Antonell de Ferri en bona posició (38'), els de Ricard Farrés van donar un pas endavant i van convertir els últims minuts del primer temps en un 'atac-i-gol' vers la porteria UEC. Amb un Ferri que es va convertir en un 'punyal' per l'ala esquerra, ben secundat per les caigudes en aquella zona d'homes com Pau Juvanteny o Ale Gaitán, els locals van arraconar el nostre equip en àrea pròpia sense que la UEC pogués evitar-ho, generant ocasió rere ocasió. Ferri (40') -aacció individual closa amb centrada-xut que s'estavella a la fusta amb Antonell superat-, Ale Gaitán (41') -gran aturada d'Antonell desviant un xut molt proper a porteria- i l'omnipresent en aquells minuts Ferri (43') -amb una nova intervenció de mèrit d'Antonell- el van 'fregar', però l'1-1 va acabar arribant just en la darrera acció. Al 45', servei de falta en llarg, pràcticament des de la divisòria, Antonell surt decidit però no atrapa la bimba i Adirà Casanova, amb el seu conegut oportunisme, aprofita la pilota solta i empata. Acte seguit, cops de xiulet i descans. Final fatídic. 

 

Inici de represa amb patiment. El Castelldefels es refà però Roquet, al 81', decideix l'encontre

Superada la pausa era necesari recuperar-se del 'cop' que sempre suposa encaixar gol en l'última acció del primer temps, però malauradament la 'inèrcia' dominant amb què havia acabat el primer temps en clau local es va mantenir intacta a l'inici del segon. De fet, els osonencs van ser a punt de marcar el 2-1 als primers 10' de la represa, generant en aquella 'posada en escena' molt de perill a pilota aturada. De fet, va ser així com van generar l'ui a la graderia, primer amb un córner servit per Ferri (47') des de la dreta, molt tancat i que va sortir llepant el pal dret casteldefelenc, i posteriorment amb una suau rematada de Dan Coll (52'), en un nou servei de falta de Ferri, sens dubte el millor local de l'encontre, que va sortir arran de fusta, pràcticament pel mateix espai pel que s'havia perdut l'anterior acció esmentada. També Ale Gaitán (50') ho havia intentat amb una volea llunyana, atrapada sense problemes pel nostre porter.

Van ser minuts d'apretar dentrs per a contrarestar el domini local i cal dir que els nostres van saber fer-ho, el que els hi va permetre d'acabar desempallegant-se d'aquella hegemonia, cosa que van aconseguir sobretot entre el 55' i el 75', que van ser els millors minuts castelldefelencs a la represa. Després de bastants de temps sense ser-ne capaç, l'equip va tornar a desplegar-se en transició de manera perillosa, i de fet Eslava va disposar de dues bones situacions per a trobar 'xarxa' als minuts 59' -volea als núvols des de la frontal després d'una molt bona acció de Pablo Franco-, i 63' -gran combinació amb Alan, part dreta de l'àrea, que l'extrem dret va resoldre amb un xut creuat, que tenia bona pinta, interceptat per la defensa local-. El Tona, tot i remetre en el seu domini, seguia apropant-se a l'àrea UEC, I de fet al 61' Alan, providencial en el seu partit 100 amb la samarreta del nostre equip a Tercera, va evitar amb una excel.lent acció defensiva la rematada d'Adrià Casanova després d'un desajust defensiu castelldefelenc. A destacar igualment una interessant contra teixida entre Eslava, Pedrol i Fran Orellana (68') que l'11 UEC va finalitzar amb un xut menys perillós del que s'intuïa. Al tram central del segon temps tots dos equips semblaven en disposició de desnivellar el marcador, raó per la qual ambdós tècnics van anar removent 'l'arbre' per aconseguir-ho, apostant Farrés per un punta nat com Roquet per a seguir insistint en zona d'atac i Miki Carrillo per Manu González, qui repareixia després d'unes setmanes de baixa per lesió, per a posar-hi més control a la medul.lar.

TONAUEC2

Així les coses vam entrar a la recta final amb tot per decidir i dos equips que no perdien de vista la porteria contrària. Tanmateix, l'entrada de Roquet va dinamitzar l'atac osonenc pel seu joc físic i difícil de contrarestar, i de fet ja al 71' va avisar en una acció personal que després d'un doble retall va enviar als núvols. Al 74', Antonell va desviar a córner un servei de falta de Ferri que es va anar tancant i que es dirigia cap dintre, però al 81' ja no va poder evitar el segon. Després d'un servei de falta favorable al Castelldefels, Blanquera va atrapar la bimba buscant acte seguit un fulgurant servei en llarg, força precís, que va permetre Roquet arribar abans que ningú a la bimba -utilitzant argot de bàsquet, el Castelldefels no va fer un bon balanç defensiu-, i enganxar un xut ras que va entrar fregant el pal de la porteria blava. 

El 2-1 amb 9' més afegit per disputar posava les coses coll amunt, i cal dir que tot i intentar-ho el Castelldefels no va ser capaç de generar futbol ofensiu fins al 90'. En l'afegit els nostres es van 'bolcar', ja amb Mario Gerbolés i Carlos Cano sobre la gespa, i malgrat que el Tona va tenir el tercer en una bona acció personal de Pol Vallès (93'), resolta per Antonell, al 94' els nostres van rondar el 2-2 en un córner forçat per una fantàstica acció individual de Mario Gerbolés, que entre Antonell incoroporat a la rematada i Rubén van ser a punt de desviar, enviant la pilota novament a córner la defensa quadribarrada. Al final, però, el 2-1 ja no es va moure. En resum, derrota castelldefelenca contra un rival dificilíssim. Es va repetir el guió de la primera volta, remuntant els tonencs el gol inicial d'Eslava. El nostre equip. sobreposant-se a les baixes, va donar-ho tot i va lluitar fins al final però no en va tenir prou. Toca aixecar-se i pensar ja en trencar aquesta mala ratxa en el partit del proper diumenge contra el CE L'Hospitalet. #SomHiGrocs 

 

FITXA TÈCNICA

Camp de Futbol ZEM Tona, 350 espectadors

UE TONA: Blanquera; Casca, Lluc Banús, Dan Coll, Sebas, Ferri, Enric Vallès (Pol Vallès, 83'), Pau Juvanteny, Nil Salarich, Ale Gaitán (Roquet, 58') i Adrià Casanova (Arnau Tortosa, 86')

UE CASTELLDEFELS: Antonell; Alan, Sergi Barjuan, Uri Escabrós, Blasco (Carlos Cano, 85'), Rubén, Segura (Manu González, 69'), Pedrol, Eslava, Pablo Franco (Mario Gerbolés, 77') i Fran Orellana

Àrbitre: MAS LÓPEZ; TG: Casca, Dan Coll i Marc Francolí (cos tècnic Tona). Expulsat Eduard Fortet (cos tècnic Tona) (67')

Gols: 0-1: ESLAVA (18'); 1-1: ADRIÀ CASANOVA (45'); 2-1: ROQUET (81')

 

Llegir 135 vegades Darrera modificació el Dilluns, 13 Març 2023 13:31