es inscripcionOnline

Tercera #RFEF 22-23 (Grup 5). Jornada 16. CE EUROPA - UE CASTELLDEFELS: 1-0. Cruel desenllaç després d'un espectacular esforç defensiu

 

La UE Castelldefels va obrir ahir al migdia la segona volta 22-23, així com l'any natural, caient a casa del líder, un gairebé intractable com a local CE Europa. Els grocs van realitzar un fantàstic i encomiable esforç per a contrarestar el gran equip escapulat, però just a les acaballes, quan teníem a tocar el punt, un gol al 95' ens va fer marxar de buit cap als Canyars.

Imatges: Fran Capell

 

Primera part seriosa on l'Europa domina però el Castelldefels es manté ferm i no pateix massa

La 17a visita del Castelldefels al Nou Sardenya en partit de Tercera Divisió va cloure amb una nova derrota groga al Carrer de les Camèlies, aquesta, a diferència de la majoria de les anteriors, força cruel ja que va arribar quan pràcticament el temps de l'encontre expirava. Miki Carrillo va presentar dues novetats a l'onze en relació al que havia format d'entrada en l'últim partit del 2022 contra la Rapitenca a La Devesa, caient-ne Soriano, qui ha causat baixa, i el sancionat Alan en detriment d'Uri Escabrós i Blasco. Al davant, un Europa que davant la pròpia parròquia només s'havia deixat dos punts en forma d'empat contra el San Cristóbal. La resta d'encontres els havia solventat amb els tres punts al 'sarró'.

El partit va seguir des del primer minut el guió esperable, amb un Europa dominador i que monopolitzava la bimba i una UEC esmerçada en no podre l'ordre defensiu, mostrant atenció, sacrifici i concentració per així oposar resistència a un rival ple de talent. Els graciencs van sortir amb rauxa i als primers 15-20', amb molt de dinamisme en el joc per dintre i l'habitual participació constant dels carrils, amb Sergi Pastells per la dreta i Mario Domingo per l'esquerra, van trepitjar amb relativa freqüència l'àrea groga, tot i que d'ocasions ressenyables -més enllà de córners i serveis de falta-, de veritable perill vaja, no en van crear, més enllà d'una acció embolicada rematada finalment per Nolla (5'), i atrapada sense problemes per Antonell, i d'un cop de cap ajustat de Kilian (19'), a centrada d'Aliaga des de la dreta, que va sortir a prop del pal dret groc.

EUROPAUEC6

Superat sense encaixar l'inici efervescent dels de Senabre, el Castelldefels va sentir-se força més còmode al tram central del primer temps (entre el 25' i el 40'), i malgrat que no va ser capaç de desplegar-se amb precisió i perill  en forma de les seves conegudes transicions, sí que va apaivagar el domini barceloní, apropant-se a l'àrea de Marc Vito. Un cop de cap d'Eslava (26') -derivat d'un llarg servei de banda d'Uri Escabrós-, i una acció de Padilla que va acabar en córner (34'), al que van seguir dos serveis més, el segon palmejat per Marc Vito quan buscava rematador al segon pal, evidencien la solvència groga d'aquell tram nuclar. Tanmateix, l'Europa va buscar una darrera embranzida, esperonat pel seu públic, als 5' previs al descans, i cal dir va ser aleshores quan va tenir a tocar el gol, especialment al 40', en una llarga acció el.laborada amb rematada final des del cor de l'àrea de Pau López que es va perdre fregant el pal dret d'Antonell. Ensurt enorme. També Sergi Pastells (45'), la va tenir, en una sorprenent acció assajada de falta, que el gran carriler ex groc va resoldre amb una centrada-xut de volea que va sortir a pocs centímetres de la fusta castelldefelenca. Al descans, 0-0.

 

 

L'Europa intensifica el seu domini conforme avancen els minuts. El Castelldefels resisteix de forma més que meritòria fins al 95', quan encaixa el gol de la derrota

Superada la pausa, el joc va començar a un ritme un pèl més baix del que ho havia fet a l'inici. El Castelldefels, ferm i posant sobre el tapet una encomiable solidaritat, ja que tots els jugadors van realitzar un enorme esforç, va superar els sempre temuts 10' inicials de la represa sense patir en excès, tot i que cal dir que l'Europa, als segons 45', va anar clarament a més amb el pas dels minuts. 

Als volts de l'hora d'encontre els de Senabre van provar d'intensificar la seva pressió, arrenglerant-se el Castelldefels en la pròpia parcela per a resoldre els constants atacs escapulats, amb uns carrilers que eren més extrems que laterals -Pastells i Mario Domingo-, i que es van convertir en la principal fornt de perill amfitriona. De fet, Mario Domingo (58') va ser el protagonista de la primera ocasió destacable del segon temps -xut en incorporació des del carril esquerre que no es va perdre massa lluny del travesser-, apareixent un cop i un altre Pastells , fos amb arribades des de segona línia que generaven un esforç extra el nostre entramat defensiu, o sorprenent amb aparicions 'per dintre' com la que li va permetre rematar de cap, afortunadament amb poca precisió, una centrada des de l'esquerra (64').

L'Europa insistia però el Castelldefels no concedia ocasions veritablement clares, fet que va propiciar que superat l'equador de la represa el 0-0 es mantingués inalterable i amb una UEC que semblava preparada per aprofitar els hipotètics desajustos d'un Europa que lògicament havia de seguir donant passes endavant a la recerca del triomf. La primera ronda de canvis -Kevin Díaz i Segura- va permetre el Caatelldefels de refrescar cames i prendre un cert respir, però al Nou Sardenya, i més encara contra l'actual Europa, els partits sempre 'es fan llargs' i toca mantenir el tó, malgrat la dificultat que això implica, fins als tres cops de xiulet definitius. No hi ha gaire espai per a la 'contemplació'. En aquells minuts de respir el Castelldefels havia albirat la porteria local en un servei de córner directe d'Eslava (70') que havia tocat en la part superior del travesser, i en una acció en què Marc Vito va haver de sortir fora de l'àrea a refusar la bimba (72') després d'una de les poques errades defensives locals en tot l'encontre.

EUROPAUEC4

Així les coses hom era conscient que l'Europa encara tindria marge per a una darrera embranzida. I així va ser. Al darrer quart d'hora els graciencs van posar autèntic setge sobre l'àrea castelldefelenca, el que va obligar els nostres a defensar-se pràcticament en àrea pròpia, fent-ho però de manera espectular, insistim, espectacular. Les accions que sovintejaven els dominis grocs eren constants i la pilota no sortia pràcticament del nostre entorn, però quan no apareixia un cap UEC per a rebutjar bimba ho feia una cama o sinó dues ajudes defensives que difciultaven la resolució de les accions gracienques. Va ser un esforç defensiu increÏble i tremendament reiixit. Aliaga (76') -colpeig alt des de la frontal- i Castell (80') -xut de falta enganxada a l'àrea que es va estavellar a la tanca-, van ser els protagonistes de les accions més inquietants abans del 'rush definitiu', però al 85' arribaria l'acció que condicionaria les acaballes en clau UEC. I és que en aquell minut Díaz Díaz li va ensenyar la segona groga a Rubén, quedant-se el nostre equip amb 10. En inferioritat numèrica la possiblitat de puntuar adquiria un tó encara més èpic, i més tenint en compte que el col.legiat va afegir 6' als 90' preceptius (en la nostra opinió, afegit excessiu). D'ençà al final el setge de l'Europa ja va ser total i absolut, i malgrat que Eslava (89') -en un servei de falta que la tanca va ser a punt de desviar al fons de la xarxa- va fer-nos 'somniar', van acabar arribant més ocasions barcelonines. Mario Domingo (88' i 93'), amb sengles xuts llunyans -el primer atrapat per Antonell de manera meritòria i el segon lleugerament desviat-, va avisar i al 95' es va produir el fatídic desenllaç. Una precisa centrada de Pau López des de la posició d'interior dret va acabar amb rematada de cap d'Oriol Molins, miracolosa intervenció d'Antonell evitant el gol, i pilota solta a peus del mateix Molins, qui al segon esforç marcava l'1-0.

Després del lògic deliri que va esclatar al Nou Sardenya es va servir de centre i ja no va haver-hi temps per a massa més. Al final, dura derrota groga després d'un partidàs defensiu i d'un esforç enorme contra el líder intractable d'aquesta competició. Només per aquest esforç el nostre equip va merèixer el punt que se li va esmunyir entre els dits al final, però malauradament el futbol no són mereixements sinó gols i la xarxa de Molins va decidir. Tanmateix, cal estar orgullosos de l'equip perquè ahir el Castelldefels va mostrar segell de bloc rocós difícil, competitiu i 'dur de pelar', i ho va fer en un dels escenaris més imponents del nostre futbol. I aquest és i ha de seguir sent el camí. Ara toca aixecar-se i pensar ja en el proper encontre, a disputar diumenge contra el Sants als Canyars. Bona feina, equip!

#SomHiGrocs

 

 

FITXA TÈCNICA

Mpal Nou Sardenya (Barcelona), 750 espectadors

CE EUROPA: Marc Vito; Sergi Pastells, Campeny (Joel Arimany, 83'), Álex Cano, Castell, Mario Domingo, Pol Aldabó (Prats, 70'), Aliaga, Pau López, Nolla (Oriol Molins, 83') i Kilian (Ricki Vidal, 32')

UE CASTELLDEFELS. Antonell; Juanito, Uri Escabrós, Álex Alba, Blasco, Rubén, Manu González, Pedrol (Álex Segura, 64'), Eslava, Salamanca (Dani Sánchez, 77') i Padilla (Kevin Díaz, 64')

Àrbitre: DÍAZ DÍAZ; TG: Pau López, Prats i Álex Rodríguez (entrenador de porters Europa) // Uri Escabrós, Blasco, Rubén (2). Expulsat RUBÉN (85')

Gol: 1-0: ORIOL MOLINS (95')

Llegir 127 vegades Darrera modificació el Dilluns, 09 Gener 2023 13:25