es inscripcionOnline

Tercera #RFEF (Grup 5). Jornada 6. CF BADALONA - UE CASTELLDEFELS: 0-1. La primera a domicili ja és una realitat

 

La UE Castelldefels va aconseguir dissabte a Badalona la seva segona victòria de la temporada, primera a domicili. Un gol de Carlos Cano al primer temps va decidir la sort d'un matx controlat en tot moment pel nostre equip davant un jove rival que pràcticament no va inquietar la porteria d'Antonell al llarg dels 90'.

Imatges: gentilesa del CF Badalona

 

Gran inici castelldefelenc i 0-1. Sense novetats fins al descans

18 anys després la UE Castelldefels tornava a jugar contra el CF Badalona, a terres badalonines, en partit oficial de Tercera Divisió. Molt ha 'plogut' des d'aquells històrics duels de la 02-03 i la 03-04, però el que no ha canviat pas és el signe de les visites grogues a féu escapulat. I és que seguim sense perdre-hi, assolint dissabte un necessari triomf.

Miki Carrillo va presentar a l'imponent coliseu de Montigalà dues novetats a l'onze en relació al que va formar d'entrada contra el Vilafranca, caient-ne Soriano i Álex Segura en detriment d'Álex Alba i Salamanca. L'equip va sortir molt 'endollat', i així, des del cop de xiulet inicial de Ramírez Plaza, va posar setge sobre la porteria badalonina. A còpia d'una reeixida pressió, generadora de constants recuperacions de bimba, el Castelldefels va ser el clar dominador del joc als primers 20-25' davant un rival completament superat, i fruit d'això les arribades a l'àrea i les ocasions, prèvies al 0-1, van anar succeint-se.

UECBADALONA2

Fran Orellana entre línies i Eslava, un cop més, fantàstic des de l'extrem dret, comandaven les operacions atacants, sent Eslava (6') el primer en provar fortuna amb un molt bon xut creuat, força llunyà, que el porter Froi Leal va enviar a córner amb una notable mà baixa. A partir d'aquí, insistència visitant i situacions prometedores amb el porter local com a gran protagonista pel seu equip. Al minut 13, per exemple, va enviar a córner un potent colpeig a la mitja volta de Fran Orellana després de combinar dins l'àrea amb Salamanca, El Badalona pràcticament no travessava la divisòria, raó per la qual el Castelldefels, molt còmode, arribava un cop sí i un altre també a l'àrea de l'equip de Santi Álvarez, especialment per banda dreta amb un Eslava que desbordava amb facilitat els seus oponents. També els laterals van participar d'aquesta hegemonia, ja que tant Dani Sánchez com Blasco es van incorporar constantment a l'atac. Així, i com a conseqúència lògica del domini exercit, va arribar el 0-1.

Corria el 23' quan una recuperació de Fran Orellana a prop de l'àrea va cloure amb una excel.lent centrada del mitjapunta, al cor de l'àrea, que Carlos Cano, on ha de ser el davanter centre, va enviar al fons de la xarxa. Primer gol del mitjà de la nissaga, en lliga, amb la samarreta UE Castelldefels. El 0-1 no només no va canviar res sinó que va 'estabornir' més encara un Badalona nerviós i que en els minuts immediatament posteriors va patir amb i sense pilota. De fet, al 26' Froi Leal va evitar el 0-2 desviant, en una gran estirada, un magnífic llençament de falta d'Eslava. Al quart d'hora previ al descans el Castelldefels es va prendre un cert 'respir', lògic d'altra banda, i el joc, en una dinàmica que s'accentuaria al segon temps, va començar a travar-se. Constants interrupcions van anar en detriment de l'espectacle i en aquest tram final només cal destacar una reclamació de penal per part local per caiguda d'Alavedra (34') -que Ramírez Plaza, encertadament i amb bon criteri en la nostra opinió, no va entendre com a penal perquè no ho era pas-, un parell d'arrencades, com no d'Eslava, que la defensa amfitriona va resoldre amb no pocs problemes, i un xut de falta de Zaid (45'+ 1), en l'única aparició badalonina en tot el primer temps, que després de tocar en la tanca va sortir per sobre del travesser. Al descans, 0-1.

 

 

Segon temps travat. El Castelldefels controla el joc sense sentenciar però es fa amb els 3 punts

Superada la pausa Miki Carrillo es va veure obligat a realitzar una substitució, ja que el golejador Carlos Cano no va poder seguir per culpa d'uns problemes musculars que va notar al tram final del primer període. El va reemplaçar Álex Segura. La represa va començar una mica més 'moguda' del que va acabar el primer temps, i tot i que sense crear perill real sí que als primers 10' tots dos equips van trepitjar -tímidament- àrea rival. Cobos (47') va protagonitzar la primera arribada el.laborada dels locals en tot el partit, amb una centrada des de la dreta resolta sense problemes per la defensa groga, mentre que Eslava (49') -en un servei de córner que es va passejar per l'àrea sense rematador- i Rubén (54'), rematant de cap un servei de falta lateral, van donar senyals atacants forasters.

A partir d'aquí, i fins al 75' aproximadament, la nota predominant van ser les constants interrupcions. Aquesta situació, que lògicament afavoria el nostre equip, que era el que havia adquirit l'avantatge, va permetre els de Miki Carrillo gestionar la situació davant un rival amb poc `puntx', però alhora va fer entrar el joc en una dinàmica estranya i fins a cert punt perillosa, ja que l'equip es va carregar d'amonestacions -algunes d'elles evitables- i va perdre la fluïdesa amb bimba que havia tingut al primer temps. En resum, al tram central de la segona meitat no va passar pràcticament res, però qualsevol acció aïllada podia canviar les coses. 

UECBADALONA3

Aquesta tendència va variar una mica al darrer quart d'hora. Igual que va succeir contra el Vilafranca, l'aparició sobre la gespa de Pablo Franco va dotar el joc ofensiu del Castelldefels de major espurna i presència, i tant va ser així que al 78' i sobretot al 81' el nostre equip va generar dues bones accions en transició. La primera, en combinació Pablo Franco-Blasco va acabar en córner després d'una acció 'in extremis' de la defensa local; la segona, la del 81', va acabar en xut a porta en una fantàstica i talentosa contra teixida entre Fran Orellana, Pablo Franco i Álex Segura. El xut de l'ex del Vilafranca va ser atrapat sense problemes per Froi Leal després d'una trena estèticament prou vistosa pel cop d'esperò inicial d'en Fran i la magnífica passada interior d'en Pablo.

D'ençà al final, el Castelldefels va defensar-se amb ordre i ofici davant un Badalona que, insistim, no va ser capaç de trobar profunditat en els darrers 30 metres de camp ni de concretar en accions de xut el seu joc combinatiu, molt poc profund i massa horitzontal, al llarg dels 90'. En definitiva, victòria seriosa d'un sòlid Castelldefels que torna a guanyar a domicili 7 mesos després i que després d'aquest triomf surt del descens i se situa al bell mig de la classificació degut al gran equilibri existent. Triomf per a seguir creixent. El proper diumenge, nou i exigent rival als Canyars: la FE Grama. Enhorabona, equip!

#SomHiGrocs

 

 

FITXA TÈCNICA

Estadi Municipal de Badalona, 250 espectadors

CF BADALONA: Froi Leal; Arnau Roca, Gerard Batalla (Miquel Porta, 82'), Alavedra, Iván Bravo, Miguel (Carlos Martínez, 69'), Cobos (Albert Ruiz, 58'), Marc Anglès, Zaid (Sergio, Rey, 82'), Bilal (Ibuki, 58') i Wallid

UE CASTELLDEFELS: Antonell; Dani Sánchez, Alan, Álex Alba, Blasco, Rubén, Manu González, Eslava, Salamanca (Pablo Franco, 69'), Fran Orellana (Kevin Díaz, 83') i Carlos Cano (Álex Segura, 46')

Àrbitre: RAMÍREZ PLAZA; TG: Gerard Batalla, Wallid // Alan, Rubén, Álex Alba, Dani Sánchez i Álex Segura

Gol: 0-1: CARLOS CANO (23')

 

 

 

 

Llegir 130 vegades Darrera modificació el Dimarts, 18 Octubre 2022 12:54