es inscripcionOnline

Pretemporada 21-22. CERDANYOLA FC - UE CASTELLDEFELS: 2-2. Bon empat per acabar la pretemporada invictes

 

La UE Castelldefels va tancar ahir al vespre la seva particular pretemporada 21-22 amb el ja 'clàssic' duel estival de banquetes entre els germans Carrillo, que en el 2021 va tenir lloc a Les Fontetes. Bona actuació castelldefelenca que tot i avançar-se al marcador per dos cops davant un rival de superior categoria va acabar 'signant' un sòlid empat, especialment si tenim en compte que els nostres van jugar amb 10 durant la darrera mitja hora.

Imatges: Piero Álvarez

 

Equilibri inicial trencat pel bonic gol de Juanito. Notable primera meitat castelldefelenca

Cerdanyola del Vallès va ser la darrera aturada del trajecte preparatori 21-22 per a una UE Castelldefels que afrontava el duel com el que era, una prova exigent que serviria per a calibrar, i molt, l'estat real de l'equip vuit dies abans de l'inici de la competició. I cal dir que el nostre equip va superar l'examen amb nota. Miki Carrillo va formar d'entrada amb Romero sota pals; Juanito, Joel Cañaveras, Joel Coch i Fabregat en línia defensiva, Guillem Hernández i Benito manegant l'equip, amb Aitor Serrano, Eslava i Fran Orellana pel davant i Sergi Moreno com a home més avançat.

Com és habitual entre aquests dos contrincants, el partit va començar intens i amb ritme. Uns i altres es coneixen molt i parteixen de 'patrons' de joc similars, raó per la qual tant a Les Fontetes com als Canyars és imprescindible sortir mentalitzat a no defugir el 'cos a cos' físic a la medul.lar, on cada pilota solta val el seu pes en or, i posar-hi els cinc sentits a còpia de concentració, especialment a l'hora de defensar les accions a pilota aturada donades les dimensions i característiques del terreny de joc, sobretot quan es juga a Les Fontetes. El primer quart d'hora va respondre al que cabia esperar, duent el Cerdanyola una mica més la iniciativa i assajant el primer xut veritablement perillós del matx, obra d'Aliaga. El talentós mitjapunta verd (8') va provar de sorprendre Romero amb un llençament de falta des de la mitja lluna al que el porter castelldefelenc va respondre amb una magnífica estirada i enviant la bimba a córner.

CERDANYOLAUEC2

Als volts del quart d'hora el Castelldefels va començar a aparèixer més en camp amfitrió, sent Aitor Serrano (14') el primer en provar fortuna de manera ressenyable -xut potent però centrat atrapat pel debutant Arnau Riera-, en l'avantsala d'uns minuts en què ambdós equips van rondar el gol amb ocasions prou clares. Albert Ruiz (19') va tenir l'1-0 després d'una combinació de 'tiralínies' entre Pitu Plazuelo i Dani Martí, perdent-se el seu xut a escassos centímetres de la porteria groga -ahir blava-. La resposta castelldefelenca no es va fer esperar, ja que entre el 20 i el 30' els nostres es van fer amb les regnes i el domini, amb una excel.lent cara col.lectiva, amb i sense pilota, i fruit d'això acabaria arribant el 0-1. Sergi Moreno (21') -rematant sol però amb poca precisió una falta lateral servida des de la dreta- i sobretot Eslava (23') -en l'ú contra ú davant Arnau Riera no va poder amb el porter local-, van exercir de 'preludi' del gol. I quin gol! Una gran acció col.lectiva teixida entre Bernat Benito, Eslava i Juanito (27') va acabar amb passada des de la dreta del cornellanenc i vistosa rematada a la xarxa d'en Juanito, qui de primeres enviava el seu xut cap dintre després que la bimba toqués el pal. Últimament, quan marca, en Juan només els sap fer macos.

El gol va permetre els nostres d'afrontar el tram final del primer temps amb confiança, i defesant-se bé i sortint a la contra amb perill la realitat és que no van passar massa engúnies per a mantenir el 0-1 davant un rival sense 'l'espurna' dels primers minuts. Cal afegir que sobretot els 10' previs al descans van ser força travats i amb interrupcions, el que va fer que a la pausa s'hi arribés amb l'esmentat mínim avantatge. 

 

Primer quart d'hora de la represa 'mogut' i que acaba amb el 2-2 i l'expulsió de Joel Coch. Mitja hora llarga seriosa en clau groga i l'empat no es mou

Exhaurit l'intermedi, Miki Carrillo, lògicament satisfet després del notable primer temps que havia fet el seu equip, no va moure peça, quelcom que sí que va dur a terme el seu germà Toni, qui va introduir Gonzalo, Kevin Alarcón i Pinto amb la idea de 'reactivar' un quadre verd que s'havia anat diluint amb el decurs dels minuts. I veritablement ho va aconseguir, especialment per la prestació del jove Pinto per banda esquerra, qui pràcticament des del primer minut va conformar una perillosa societat amb Marcel Serramitja, jugador de gran qualitat com bé sabem. Adrien (47') rematant fluix de cap una centrada derivada d'un córner va precedir el matiner 1-1, que arribaria al 50'. Una ràpida transició prèvia recuperació en camp verd teixida entre el binomi esmentat -Pinto i Serramitja- va acabar amb passada del primer des de l'esquerra de l'àrea i diana, al segon intent i de cap, de l'ex del Sant Andreu. 

Curiosament, però, i quan encara estàvem 'digerint' l'empat encaixat arribaria l'1-2. En l'acció derivada del servei de centre la pilota va acabar a la part esquerra de l'àrea. Un primer xut va generar un refús que va anar a parar a la part dreta. Allà Aitor Serrano va arribar just abans que Arnau Riera en la seva sortida, convertint-se el seu intent de control en una 'inesperada' passada enrera que Sergi Moreno, on han de ser els davanters, va aprofitar per posar novament en avantatge el nostre equip pràcticament a porta buida. Van ser minuts frenètics, d'intercanvi de cops, i que van anar 'in crescendo' fins al 60', moment en què va aparèixer un 'convidat' no previst: Morros Monge. El col.legiat de l'encontre va sancionar amb penal una més que dubtosa acció per mans de Joel Coch -diferents fonts consultades ens confirmen que va ser espatlla i no pas braç-, decisió que va generar les lògiques protestes visitants, ja que, per acabar-ho d'adobar, la pena màxima va venir acompanyada de la segona groga per al capità UEC. Un autèntic 'combo', vaja. Serramitja, tot i que Romero va endevinar molt bé la seva intenció, va reestablir les 'taules'.

CERDANYOLAUEC3

L'expulsió d'en Joel Coch va propiciar que el Castelldefels hagués de jugar la darrera hora llarga amb una futbolista menys, el que va trastocar els plans d'un Miki Carrillo molest per una decisió desencertada alhora que desproporcionada. Aquest 'frec a frec' va acabar també amb en Miki enfilant 'camí de vestidors' abans d'hora. Així les coses el tram final del partit, inferioritat numèrica a banda, ens va deixar l'habitual 'carrussel' de canvis d'uns i altres i també una UEC seriosa i que es va haver d'esmerçar en no cometre errades i defensar-se amb sacrifici i ordre. Els verds van dominar, però en aquell 'rush' definitiu les arribades 'gestades' no van generar un gran perill malgrat l'acumulació de jugadors ofensius que en Toni Carrillo va disposar sobre la gespa. De fet, l'ocasió més clara la va tenir Guillem Hernández (66'), amb un sorprenent xut llunyà que es va estavellar al travesser d'Arnau Riera. Als darrers 10' els vallesans van provar-ho de totes les maneres possibles, però els nostres no es van arronsar i només el veterà Dani Martí (81') va ser relativament a prop del 3-2 amb un potent xut creuat que no va sortir pas massa lluny del pal dret de Romero. 

Al final, amb un ambient un xic enrarit per totes les circumstàncies de l'encontre, el matx va cloure sense novetats i amb el 2-2 com a resultat definitiu. La UE Castelldefels va tancar la pretemporada invicta, amb un balanç de 4 victòries i 3 empats, 12 gols a favor i 6 en contra. Finalitzats els amistosos toca ja pensar en la lliga, campionat que arrenca el proper diumenge ni més ni menys que a Olot. Esperem ratificar aquestes positives sensacions a la capital de La Garrotxa.

#SomHiGrocs

 

 

FITXA TÈCNICA

ZEM Les Fontetes, 200 espectadors

CERDANYOLA FC: Arnau Riera; Adrien, Uri Escabrós (Juan Carlos Oliver, 63'), Dani Martí, Nils, Rubén Giménez (Sosa, 63'), Aschalew (Kevin Alarcón, 46'), Pitu Plazuelo (Gonzalo, 46'), Aliaga (Pinto, 46'), Serramitja i Albert Ruiz (Elhadji, 63')

UE CASTELLDEFELS: Romero; Juanito (Miguel, 74'), Joel Cañaveras (Soriano, 68'), Joel Coch, Fabregat (Joan Cervós, 68'), Guillem Hernández (Luis Gaudioso, 68'), Benito (Ferreira, 61'), Aitor Serrano (Kike Ramírez, 61'), Eslava (Gallardo, 61'), Fran Orellana (Genís Cargol, 68') i Sergi Moreno (Ramon Sardà, 61')

Àrbitre: MORROS MONGE; TG: Pitu Plazuelo // Sergi Moreno i Joel Coch (2); Expulsats JOEL COCH (60') i MIKI CARRILLO (entrenador UE Castelldefels) (66')

Gols: 0-1: JUANITO (26'); 1-1: SERRAMITJA (50'); 1-2: SERGI MORENO (51'); 2-2: SERRAMITJA (p) (60')

Llegir 248 vegades Darrera modificació el Diumenge, 29 Agost 2021 14:16