es inscripcionOnline

Tercera Divisió 20-21. Jornada 3 (Subgrup 5A). TERRASSA FC - UE CASTELLDEFELS: 1-0. Primera derrota del curs

 

La UE Castelldefels va encaixar ahir a la tarda a la cocapital del Vallès Occidental la seva primera derrota de la temporada, patida contra el Terrassa FC, un dels principals aspirants a l'ascens en aquesta Tercera Divisió 20-21. Un gol de Sergi Arranz en ple primer temps va decidir un duel en què els nostres van anar clarament de menys a més. Imatges: Piero Álvarez

 

Predomini roig davant un Castelldefels ordenat. El desafortunat 1-0 obre el marcador. 

'La vida segueix igual'. Si més no pel que fa a les visites grogues a Terrassa. La UE Castelldefels va patir ahir la seva 7a derrota en 9 presències en l'imponent coliseu roig en partit de Tercera Divisió, 4a consecutiva per la mínima (3 de les quatre han acabat amb el mateix resultat, 1-0, fent-ho les dues últimes, a més, amb el mateix protagonista realitzador: Sergi Arranz). El que sí que va canviar completament és l'emplaçament. Si ja aquest futbol a porta tancada és estrany per a tothom, quan aquest té lloc en un estadi enorme com l'Olímpic de Terrassa, la sensació de 'fredor', d'entrenament amb punts en joc, es magnifica de manera exponencial. Malauradament, però, i mentre duri aquesta situació de pandèmia, ens hi haurem d'acostumar, mal que ens pesi.

Miki Carrillo va efectuar dues permutes a l'onze inicial en relació al que va formar d'entrada contra el Valls caient-ne Juanito -amb problemes físics, un fort cop al peu concretament- i Guillem Hernández en detriment de Fabregat i Vives. D'entrada cal dir que al Castelldefels li va costar d'arrencar. Sense fer grans coses el Terrassa va entrar millor al matx, i fent bona la pressió a la medul.lar, i a còpia d'un ràpid joc combinatiu, va ser capaç des de ben aviat de manegar la situació i crear dificultats en un Castelldefels dubitatiu l i imprecís amb pilota. Les bandes ofensives egarenques, especialment un fantàstic Jaume Pascual per l'extrem dret, generaven inquietud, i la mobilitat entre línies de Josu era un maldecap afegit, situació que aviat es va transformar en arribades freqüents a l'àrea visitant. Aquest Castelldefels 20-21, però, és un equip sòlid i ben capaç de viure amb paciència sent dominat, i així durant els primers 20' els de Miki Carrillo només van 'concedir' una ocasió relativament clara, en les botes de Sergi Arranz (6'), qui després d'una de les moltes aparicions de Jaume Pascual va enviar el seu xut final a les mans de Romero. Els de Molist, això sí, van forçar un bon grapat de córners i faltes properes a l'àrea, ben resoltes en tots els casos pel nostre entramat defensiu, quelcom, però, que evidenciava el seu domini.

TERRASSAUEC4

A poc a poc el Castelldefels va ser capaç d'apaivagar aquell sotmetiment, però just quan superàvem l'equador del primer temps va arribar l'acció fatídica i que decidiria 'numèricament' la sort del matx. Corria el 25' quan una cessió de Joel Cañaveras a Romero -bastant forçada, ja que Romero va controlar la bimba en un dels racons de l'àrea petita-, va propiciar que el porter fes un complicat primer control. Tot plegat va facilitar la pressió de Sergi Arranz. L'acció tenia mala pinta, i pitjor que en va tenir, ja que sense massa marge, l'intent de regat del porter no va ser reeixit i Arranz, interceptant la bimba, la va enviar directament al fons de la xarxa. Acció desgraciada però evidentment evitable com lamentaria en la roda de premsa posterior Miki Carrillo.

El gol va fer espavilar el Castelldefels, que entre el 30 i el 40' va signar els seus millors minuts del primer acte. Amb part de la feina feta el Terrassa es va prendre un 'respir', fet que la UEC va aprofitar per a tenir més presència ofensiva -pràcticament no havia trepitjat els tres quarts rivals durant la primera mitja hora-, i fins per a generar un parell de situacions destacables, especialment la del 31', quan una llarga acció atacant va acabar amb centrada de Pedro Bilbao i rematada cap a la seva pròpia porta d'un defensor egarenc, situació ben resolta pel sempre eficient Ortega, qui amb un àgil vol va evitar que la bimba entrés. Els minuts immediatament posteriors van seguir la mateixa línia, amb un Castelldefels més vertical, però curiosament, i quan millor ho estava fent el nostre equip, el Terrassa, en una nova concessió, va ser a prop del 2-0. Una pèrdua de pilota allà on és 'prohibit' d'errar gairebé la torna a aprofitar Sergi Arranz (39'), però entre el seu mal control final i la ràpida sortida de Romero van evitar mals majors. Sense massa més a explicar es va arribar al descans.

 

Patiment inicial i ocasions clares del Terrassa. Mantenim l'1-0, Vives envia una pilota al travesser i apretem fins al final però l'empat no arriba

Superada la pausa, i després d'un primer temps discret, Miki Carrillo va tenir clar que havia de 'remoure' l'equip sense més dilació, reemplaçant d'entrada Ferreira i Aitor Serrano en detriment de Guillem Hernández i Kevin Díaz, a la recerca de més energia a la medul.lar i una nova referència ofensiva en punta d'atac. Les coses, però, no van començar gens bé. Ans al contrari. Als primers 10' de la represa el Terrassa va reprendre la seva versió més dominant, i tant és així que va rondar amb opcions clares el 2-0. Als 20 segons, Josu, sol davant Romero, part esquerra de l'àrea, va acabar enviant el seu xut al pal, tot val a dir-ho, gràcies a l'excel.lent intervenció del porter castelldefelenc, qui va desviar amb la punta dels dits el colpeig de rosca del talentós mitjapunta egarenc. Aquell ensurt va donar pas a minuts d'insistència roja, plasmada en dues opcions més en les botes d'Adri Lledó (48') -intencionat xut llunyà ben atrapat per Romero- i en el cap de l'ex groc Pelegrín (52'), qui absolutament sol en àrea petita, va enviar la seva rematada, a la sortida d'un córner, per sobre del travesser castelldefelenc. Claríssima. 

Els nostres havien resistit sense encaixar en uns primers minuts complicats, raó per la qual era previsible que l'equip millorés. I així va ser. Superada l'hora d'encontre el ritme general va perdre 'gas', entre ronda i ronda de canvis i el desgast físic propi d'una temporada estranya, i tot plegat va permetre el Castelldefels d'anar creixent en el partit, millora que es va plasmar en fets a partir del 70'. El punt d'inflexió va ser l'ocasió del 71', la més clara del duel en clau groga, en les botes de Vives. El mitjapunta barceloní, des de molt lluny i després d'un servei de banda, va enviar la bimba al travesser amb un gran colpeig amb l'exterior del peu dret. El toc 'salvador' amb la punta dels dits d'Ortega va ser 'clau' per a no cantar l'1-1. Una llàstima. Aquesta opció va esperonar la UEC, que en els 5-10' posteriors va viure en camp egarenc. Novament Ortega (73') va evitar mals majors pel seu equip amb una providencial sortida fora de l'àrea per a refusar una gran passada diagonal de Fabregat buscant Sergio Navarro, intentant-ho Marimón (77') amb un xut llunyà atrapat pel porter roig.

TERRASSAUEC2

Així les coses vam entrar a la recta final amb el neguit lògic derivat de la incertesa pel marcador final i un Castelldefels apretant i arriscant a la recerca de l'1-1, el que també va propiciar que el Terrassa pogués gaudir de més espais per a llençar contres. El tècnic groc va posar pràcticament tota l'artilleria que tenia sobre la gespa, debutant a Tercera, per cert, en Guille Marín, un nou jugador castelldefelenc i del planter que se suma a la llista de futbolistes de casa que han tingut participació al Primer Equip en les 17 temporades que portem a Tercera. Va ser un final emocionant i en què els rojos van tenir les seves opcions -Akis (83') i Albert López (89') -bona aturada de Romero en el segon cas-, van protagonitzar les millors-, però en què també els nostres van acabar aculant el Terrassa en àrea pròpia a còpia de pilotes penjades i serveis de banda, gaudint d'una bona opció al 94' -se'n van afegir 5-, quan després d'una centrada des de la dreta Joel Cañaveras, al segon pal, absolutament sol, va fer 'misto' a l'hora d'engaltar la rematada. Al final, i malgrat que l'equip va intentar-ho fins al darrer segon, l'1-0 no es va moure.

En resum, primera derrota de la temporada d'un Castelldefels que va realitzar un creixent encontre davant un gran equip com el Terrassa. Dissortadament, però, no en va tenir prou per a, si més no, rescatar un punt. Toca seguir endavant, tot recordant que la setmana vinent el nostre equip és el que descansa i que l'activitat tornarà el 15 de novembre en el matx que ens enfrontarà, als Canyars, el CF Igualada.

#SomHiGrocs

 

FITXA TÈCNICA

Estadi Olímpic de Terrassa, a porta tancada

TERRASSA FC: Ortega; Salva, Pelegrín, Mico (Akis, 78'), Lucas Viña, Sergio Castillo, Adri Lledó (Manu, 60'), Jaume Pascual (Marc Muñoz, 90'), Kilian (Albert López, 60'), Josu i Sergi Arranz (José Enrique, 90')

UE CASTELLDEFELS: Romero; Fabregat, Marimón, Joel Cañaveras, Alan, Joel Coch (Josa, 63'), Ferreira (Guillem Hernández, 46'), Vives, Pedro Bilbao (Guille Marín, 83'), Aitor Serrano (Kevin Díaz, 46') i Sergio Navarro.

Àrbitre: CARBALLO VÁZQUEZ; TG: Mico, Pelegrín // Alan, Fabregat, Joel Cañaveras, Guillem Hernández

Gol: 1-0: SERGI ARRANZ (25')

Llegir 882 vegades Darrera modificació el Dimecres, 18 Novembre 2020 12:39