es inscripcionOnline

Tercera Divisió 19-20. Jornada 10. CE EUROPA - UE CASTELLDEFELS: 5-2. Reacció incompleta

 

Segona derrota consecutiva del Castelldefels, que ahir al migdia va caure de manera clara al Nou Sardenya davant el CE Europa. Malgrat la reacció groga posterior al descans, aquesta va ser incompleta en un encontre que ens va deixar 7 gols i múltiples ocasions

Imatges gentilesa del mestre Àngel Garreta (www.ceeuropa.cat)

 

 

Primer temps local. Al descans s'hi arriba amb 2-0 i amb un Castelldefels gris

La 15a visita de la UE Castelldefels al Nou Sardenya en partit de Tercera Divisió ens va deparar la 8a derrota groga en l'històric, ampliant-se una temporada més la sèrie sense guanyar al Carrer de les Camèlies. Ja acumulem 8 visites sense triomfs, sent l'últim el de la 10-11. Per a intentar revertir la tendència de les jornades precedents -4 sense guanyar abans del duel d'ahir-, Miki Carrillo va efectuar quatre canvis a l'onze inicial, caient-ne Sergi Pérez i Ferreira per decisió tècnica, Alan per sanció i Padilla per lesió en detriment del debutant Marimón, Joel Coch, Miranda i Sergi Gestí respectivament.

Les permutes, però, no van oferir el resultat desitjat, si més no als primers 45'. L'Europa va sortir amb molta més presència que el Castelldefels des del primer minut, tant amb pilota -gràcies a l'estol de jugadors tècnicament ben dotats amb què compta-, com sobretot sense, ja que l'alt ritme físic de pressió que va imposar d'entrada va dificultar, i de quina manera, les evolucions grogues. Superats els típics 10' de tempteig, el guió ja era ben definit, amb uns barcelonins dominadors de la medul.lar, ben comandats per la parella Uri González-Varona, i amb el perill latent de les bandes ofensives, amb David Jiménez i Jordi Cano molt participatius i apostant per la velocitat i l'ú contra ú per a crear superioritats. Aquest predomini va anar intensificant-se amb el decurs de l'encontre, rondant així els graciencs la nostra àrea amb creixent perill. Els visitants doncs s'havien d'esmerçar a resoldre'l amb accions defensives providencials -com la de Marimón (13') evitant la rematada de Martínez des del cor de l'àrea- o a còpia de refusos exigits que acabaven per línia de banda o de fons. I a base de córners l'Europa va ser capaç de fer recular cada cop més el nostre equip. En el quart dels executats als primers 15' va arribar l'1-0.

EUROPACASTELLDEFELS2

El servei de Jordi Cano, part dreta, molt tancat al primer pal amb cama esquerra, va ser rematat pel central Alberto, qui avançant-se a Texeira establia l'1-0. Simple però efectiu. Lluny de reaccionar, el gol va caure com una llosa en un Castelldefels que tret d'una aparició de Sergi Gestí (17'), que va acabar en centrada al cor de l'àrea que el mateix Alberto va refusar amb Kevin Díaz amb la 'canya a punt', pràcticament no va oferir senyals atacants destacables, tot el contrari que un Europa que cada cop vivia amb més 'comoditat' en la zona de tres quarts, amb molt de protagonisme de David Jiménez, l'home més incisiu de l'Europa en aquells minuts. El resident a Castelldefels va provar-ho de falta un parell de cops (24' i 31') , generant constants maldecaps el seu ex company Juanito, ja que buscant l'espai era capaç de superar en velocitat un entramat defensiu groc que presentava escletxes. També Jordi Cano es movia amb soltura des de l'extrem esquerre i entre línies, i tot plegat no ens 'anunciava res de bó', ja que la qualitat d'aquests futbolistes, entre d'altres, podia plasmar-se en 'fets tangibles' en qualsevol moment. Així, els pitjors presagis es van confimar al 37'. Després d'un seriós avís, com no, de David Jiménez (34') -qui no es va decidir a xutar després d'una acció molt ben teixida entre Uri González i Prats-, i d'una rematada des de la corona de l'àrea del mateix Uri González (36'), que va sortir llepant el travesser, va arribar el 2-0.

Una gran passada a l'espai prèvia recuperació d'Uri González -magnífic en aquell tram de primer temps- va habilitar David Jiménez per l'extrem dret. Aquest, guanyant l'esquena defensiva un cop més, va dibuixar una bona centrada al cor de l'àrea refusada amb penes i treballs per Dani Sánchez. La pilota solta, però, va anar a parar a peus de Prats, qui amb un xut ras i sec, absolutament sol i arribant de segona línia, va tornar a superar Texeira. Mala peça al teler. D'ençà al descans el Castelldefels va trepitjar amb més freqüència l'àrea local, tot i que amb poc perill, destacant això sí l'únic xut entre pals dels de Miki Carrillo als primers 45', en la figura de Kevin Díaz, qui llegint una bona passada interior de Peke. amb poc angle, això sí, no va poder colpejar amb netedat la bimba, aturant-la en dos temps Marc Priego. Al descans, 2-0

 

 

El Castelldefels signa uns notables 20' inicials de la represa. El 3-1 talla de soca-rel la reacció. 5-2 definitiu

Després d'un primer temps discret, si el Castelldefels volia sortir amb punts del Nou Sardenya havia de reaccionar i presentar-se amb aires renovats al segon acte. I a fe que ho va aconseguir. Amb una 'marxa més' que als 45' precedents, els grocs van 'anar per feina' des del primer segon, i ja als primers 10' havien trepitjat molt més l'àrea rival que en tot el primer temps. Sergi Gestí (51') -volea en semierrada després d'una pilota solta- i sobretot Kevin Díaz (54') qui, contra pronòstic, no va ser capaç de contactar amb la testa un bon servei de falta de Peke des de la part dreta, van ser els primers en avisar. L'aire del joc estava canviant, el Castelldefels havia donat un pas endavant i l'Europa començava a patir sense pilota. Aquesta insistència va tenir 'premi' al 60'. Una centrada des de la dreta, després de passar entre diversos cossos i cames va acabar sent interceptada per la mà d'Alberto, decretant penal Luceño Soriano. Peke el va llençar, enganyant Marc Priego i marcant el seu 5è gol del que portem de curs 19-20.

Veient el panorama Vilajoana va optar per a refrescar l'equip amb la intel.ligència entre línies de Gabi López i la velocitat del castelldefelenc Joel Jorquera, però en aquells minuts la 'inèrcia' afavoria clarament el nostre equip, fins al punt que al 65' el Castelldefels va fregar el 2-2. Una llarga i pacient acció col.lectiva va acabar a peus de Peke, qui des de la corona de l'àrea va assajar un gran xut de rosca que va comptar amb la fantàstica resposta de Marc Priego, qui amb una fantàstica estirada va evitar l'empat. Malauradament però, just quan més estava apretant el Castelldefels l'Europa va tallar de soca-rel bona part de les esperances grogues, I és que al 70', en una de les transicions en les que sens dubte havia pensat el tècnic local en el moment de fer els canvis, la pilota va caure a la part esquerra de l'àrea. Allà Jordi Cano, després d'un primer intent, es va acabar treient de la màniga una molt bona centrada, pràcticament sobre la línia de fons, que Gabi López, un dels dos jugadors de refresc que havia entrat pocs minuts abans, va enviar de cap al fons de la xarxa.

EUROPACASTELLDEFELS3

El 3-1 va ser la sentència de facto del matx, ja que amb dos gols de desavantatge i 20' per disputar tocava tornar a remar molt, massa fins i tot, i l'Europa, amb l'enorme velocitat dels jugadors que tenia sobre la gespa era en disposició d'aprofitar els espais i seguir fent mal. Així les coses el darrer quart d'hora va ser un pèl boig, dinàmica que evidentment no afavoria els nostres interessos. Tan 'esbojarrat' va ser, que en poc més de 4 minuts, entre el 79' i el 83', vam passar del 3-1 al 5-2. Jordi Cano (79') obria el seu compte, rematant a boca de canó, i a porta buida, una mena de centrada-xut de Guti; Sergi Gestí (81') tornava a retallar distàncies tot aprofitant una clara errada escapulada en la sortida de pilota des del darrera; i minut i mig més tard del gol del vallenc (83'), Jordi Cano repetia en una acció ben culminada després d'una poc contundent prestació defensiva baixllobregatina.

I alerta perquè als minuts finals tots dos equips van poder ampliar la renda. Gabi López (86') per l'Europa i Gestí (88') i Juanito (90') pel Castelldefels van tenir a prop el gol, especialment en el cas el lateral, que amb un potent xut col.locat va fer xiular el pal esquerre de Priego. Al final, però, el marcador no es va moure, acabant sense més novetats un partit poc afortunat en clau groga i en què la reacció va arribar tard. Després d'aquest partit toca aixecar-se i pensar ja en el proper rival, ni més ni menys que el Terrassa FC. Els de Carrillo hauran de recuperar la seva versió més regular i fiable si volen puntuar contra l'esquadra de la cocapital del Vallès Occidental. 

#SomHiGrocs 

 

 

FITXA TÈCNICA

Nou Sardenya, 600 espectadors

CE EUROPA: Marc Priego; Sergi Pastells, Alberto, Josa, Guti, Uri Domingo, Varona (Guillén, 78'), Prats (Joel Jorquera, 62'), David Jiménez, Jordi Cano i Martínez (Gabi López, 62')

UE CASTELLDEFELS: Toni Texeira; Dani Sánchez, Marimón (Sergi Pérez, 78'), Víctor Miranda, Juanito, Joel Coch (Ferreira, 69'), Miravent, Peke (Aumatell, 72'), Pedro Bilbao, Sergi Gestí i Kevin Díaz

Àrbitre: LUCEÑO SORIANO; TG: Jordi Cano, Alberto, Uri González // Kevin Díaz, Miravent, Miki Carrillo (entrenador Castelldefels)

Gols: 1-0: ALBERTO (14'); 2-0: PRATS (36'); 2-1: PEKE (p) (61'); 3-1: GABI LÓPEZ (70'); 4-1: JORDI CANO (79'); 4-2: SERGI GESTÍ (81'); 5-2: JORDI CANO (83')

Llegir 889 vegades Darrera modificació el Dilluns, 28 Octubre 2019 16:49